Tidligere Koncerter

    Fjerde sæson: September 2018 - marts 2019
    Tredie sæson: September 2017 - april 2018
    Anden sæson: September 2016 - april 2017
    Første sæson: September 2015 - april 2016



   
Fjerde sæson: September 2018 - marts 2019    Top


Arild KvartettenFredag den 23.marts 2019 - Arild Kvartetten - Førende dansk kammerensemble
​Program:

Johannes Brahms: Strygekvartet nr. 1 i c-mol op. 51

Rachel Yatzkan: Et nyskrevet værk på ca 10 min.

Ludwig van Beethoven: Strygekvartet nr.12 i Es-dur op.12

Arild Kvartetten: Tobias Durholm,​violin; Johannes Søe Hansen, violin; Stine Hasbirk, bratsch; Ingemar Brantelid, cello








Edvard Grieg, nordiske romancer og sange med musik af GriegFredag den 15. marts 2018 - Edvard Grieg, nordiske romancer og sange med musik af Grieg
Erstatningskoncert for koncerten 28. september 2018
Program (blev kun delvis gennemført, da Helge Slaatto var syg):
Sonate nr. 2 op. 13. i G-dur. Sonaten blev dedikeret til den norske komponist og violinist Johan Svendsen
Sonate nr. 3 op. 45 i c-mol, et af Griegs absolutte mesterværker
Nordiske sange med musik af Grieg
Romancer af: Johan Svendsen, Jean Sibelius og Wilhelm Stenhammar

Helge Slaatto, violin, og Anne Mette Stæhr, klaver

Bjarke MogensenFredag den 22.februar 2019 - Soloaften med den spektakulære Bjarke Mogensen på akkordeon
Program:
Scarlatti, Tjajkovskij, AndersKoppel, Piazzolla
Bjarke Mogensen på akkordeon

 



Julekoncert med det bedste Skandinavien kan byde påTirsdag den 18. december 2018 - Julekoncert med det bedste Skandinavien kan byde på   
Program:
Russiske perler:
Sonater af bl. a. Alexander Glazunov og Nikolai Myaskovsky.

Andreas Brantelid cello og Bengt Forsberg klaver








Den Danske KlarinettrioFredag den 30. november 2018 - Mesterværker med mesterlige musikere

Program:
Wolfgang AmadeusMozart:  Kegelstat Trio (version for Cello, klarinetog Klaver)
Ludwig van Beethoven:   Gassenhauer Trio
JohannesBrahms: Klarinettrio i a-mol op. 114
Lonquich/ Slaatto/ Quist Hansen: Improvisation for 3

Den Danske Klarinettrio:
Tommaso Lonquich, klarinet; Jonathan Slaatto,cello; Martin Quist Hansen, klaver
  

Michala Petri, Anette Slaatto og ​Hans AndersenFredag den 26. oktober 2018 - Fra barokke til vores egen tid
Program:
Ib Nørholm: 3 værker for blokfløjte og klaver - forår - sommer - og efterår
Georg Philipp Telemann: Sonate for blokfløjte, bratsch og klaver
Tomaso Antonio Vitali: Ciaconne for bratsch og klaver
Avo Pärt: Fratres for bratsch og klaver

Michala Petri, blokfløjter;  Anette Slaatto bratsch og viola d`amore og ​Hans Andersen klaver

 

 



Edvard Grieg og Nordiske RomancerFredag den 28. september 2018 - Edvard Grieg og Nordiske Romancer - Griegs 175-års fødselsdag
En stor politiaktion medførte, at aftenens pianist, Anne Mette Stæhr, først nåede frem sidst på aftenen.
Koncerten blev faktisk en succes men med store ændringer. Den lovede ekstra koncert som erstatning gennemførtes den 15. marts.
Program:
Folkemusik med den festlige trio OlgaPolka
Anders Nordentoft: "Atrani"
Edvard Grieg
Mogens Wenzel Andreasen introducerede koncerten
OlgaPolka: Klaus Helsøe, harmonika; Marianne Friis, guitar og Karen Andersen, kontrabas
Helge Slaatto, violin; Anette Slaatto, bratsch og Anne Mette Stæhr, klaver samt Mogens Wenzel Andreasen, foredrag


    Tredie sæson: September 2017 - april 2018    Top


GEORG PHILIPP TELEMANNS SKATKISTEFredag den 20. april 2018 - ​Georg Philipp Telemanns skatkiste Fotos
Program:

musik af ​G P Telemann

Elephant House Quartet:
Bolette Roed, blokfløjter, Aureliusz Golinski, violin; ​Reiko Ichise, gambe og Allan Rasmussen, cembalo





    Marts 2018 ????????????

Christina BjørkøeFredag den 23. februar 2018 - Schubert på Lindegaarden

Program:

Schubert: Forellekvintet

To uropførelser af Schuberts “Länder”

Peter Bruun: Garden of Myrth

Valdemar Lønsted læser fra sin biografi om Franz Schubert

Christina Bjørkøe, klaver; Helge Slaatto, violin; Anette Slaatto, bratsch: Julie Tandrup Kock, cello;
Frank Reinecke, kontrabas og Valdemar Lønsted, oplæsning



PellebandenSøndag den 28. januar 2018 - Pelle Gudmundsen-Holmgreen
Program:
Film og koncert
Film om komponisten Pelle Gudmundsen-Holmgreen af Birgit Tengberg
Pellebanden spiller "Five Studies" og 3 Strauss-valse
Helge Slaatto og Anne-Marie Kjærulff, violiner; og Anette Slaatto, bratsch; Julie Kock, cello




Nightingale Kvartetten
Lørdag den 27. januar 2018 - Rued Langgård
Program:
Film og koncert
Film om komponisten Rued Langgård af Peter Aalbæk Jensen
Nightingale Kvartetten spiller:
Gunvor Sihm og Josefine Dalsgaard, violiner;  Marie Louise Broholt Jensen, bratsch;  Louisa Schwab, cello





Andreas Brantelid, cello og Bengt Forsberg, klaverFredag den den 22. december 2017 ​​ANDREAS BRANTELID og BENGT FORSBERG
(erstatningskoncert for afbud 24. november og indlednig af traditionen, hvor Andreas Brantelid og Bengt Forsberg giver Julekocert)
Program:
Musik af Bach, Ireland,Tchaikovsky og julemusik

Andreas Brantelid, cello og Bengt Forsberg, klaver











Jonathan Swensen og Bengt Forsberg

Fredag den 24. November 2017 - Jonathan Swensen og Bengt Forsberg

​​Program:

værker af Dvorak og Schostakovitch

 

Til koncerten den 24. november, som skulle have været med Adreas Brantelid, var det lykkedes os at engagere den unge cellist Jonathan Swensen,  som tidligere havde spillet ved Lindegaardskoncerterne



roteviolineFredag den 27. Oktober 2017 - The Red Violin
Program:
Musik og film
Fra Mozart til Schoenbergs ”Verklärte Nacht”
Stumfilm med live musik-
Film musik fra ”Amadeus” til ”Schindler’s list”

Helge Slaatto, violin, Tom Ernst, Klaver, Strygesekstet Musikhochschule Münster,
​Klangkunstneren Anja Kreysing, akkordeon.

Musik fra alle verdenshjørnerFredag den 29. september 2017 - Musik fra alle verdenshjørner
Program:
Sydamerikanske overraskelser
Poul Rovsing Olsen. Signe Asmussen, sopran, Frederik Munk, guitar, Ulla Miilman, fløjte, Anette Slaatto, viola, Christian Martinez, slagtøj, Fløjtenist Ulla Miilmann​





    Anden sæson: September 2016 - april 2017   Top


Århus PigerkorFredag den 28. april 2017 - ​Aarhus Pigekor​

​Program:

Uropførelse af et nyt værk af Peter Bruun med Anette og Helge Slaatto som solister.
Værket, for violin, viola og pigekor, er komponeret til sæsonens afslutningskoncert på Lindegaarden
Danske sange.

Aarhus Pigekor, som i 2015 blev kåret som verdens bedste pigekor ved den internationale konkurrence i München.
Koret dirigeres af Helle Højer Vedel
Anette Slaatto, viola og Helge Slaatto, violin

Goldmund KvartettenFredag den 31. marts 2017 - Goldmund Kvartetten

​​Program:

Joseph Haydn: Strygekvartet op. 54 nr. 1 Alegro moderato
György Kurtag: Offi-cium breve in memoriam Andreae Szervánszky, op. 28
Rued Langgaard: Strygekvartetsats ("Italiensk Scherzo") BVN 408 (1950)
Ludwig van Beethoven: Strygekvartet i A-mol, op.132

Goldmund Kvartetten er en af Tysklands fremadstormende strygekvartetter
Florian Schötz, violin; Pinchas Adt, violin; Christoph Vandory, viola og Raphael Paratore, cello

Trio Con BrioFredag den 24. februar 2017 - Trio Con Brio

Program:
værker af Beethoven, Sandström og Schuman

Trioen blev dannet i Wien i 1999 og består af de to koreanske søstre
Soo-Jin, violin og
Soo-Kyung, cello
den danske pianist Jens Elvekjær i Wien i 1999

 

IMPROVISATORISK MØDEFredag den 25. november 2016 - Improvisatorisk møde (Carsten Dahls Malerier udstilledes under koncerten)
Den fremragende jazz musiker og improvisationskunstner Carsten Dahl er også en glimrende Bach fortolker.
Det var et spændende musikalsk møde mellem Carsten Dahl og den klassiske cellist Jonathan Slaatto, som har vundet et utal af kammermusikpriser og turnerer med Ensemble Midvest over hele verden (London, New York, Rio etc.). Den internationalt orienterede cellist Jonathan Slaatto har en helt speciel evne til at kommunikere ud og lade sig inspirere af andre musikformer! Der var lagt op til en virkelig storslået jazz-begivenhed.​​

Seks individuelle kunstnereFredag den 28. oktober 2016 - Seks individuelle kunstnere
Program:

W.A. Mozart: Kegelstadt trio for klarinet, bratsch og klaver, KV498
Robert Schumann: Märchenerzählungen, Op.132, for klarinet, bratsch og klaver
Kuno Kjærbye: "Playground" fra hans trio for samme besætning
Poul Rovsing Olsen: Solostykke for viola d' amore
Carl Nielsen: Tre Klaverstykker, Op.59 og et Fantasi-stykke for klarinet og klaver

Anette Slaatto, brach og viola d' amore; John Kruse, klarinet og Christina Bjørkøe, klaver

Den unge slagtøjspiller, Nicolai Slaatto, optrådte sammen med Henrik Thrane og Lars Vestergaard Larsen, henholdsvis solopaukist i Det Kongelige Kapel og slagtøjspiller i den Kongelige Livgarde.
Program:
I anledning af "Spil Dansk Dagen" står naturligvis danske klassikere som Carl Nielsen og Rued Langgaard på programmet, men også nyere komponister som Per Nørgård, Poul Rovsing Olsen og Kuno Kjærbye. Bortkørende Tog - Rued Langgaard (1918), arr. Jens Peter Møller (2016), Triptykon - Rued Langgaard (1917), arr. Jens Peter Møller (2016), Isternia - Per Nørgaard (1979), arr. Gert Sørensen / rearr. Nicolai Slaatto
Koncerten afsluttedes med, at alle 6 musikere spiller sammen.


Trio AlphaFredag den 30. september 2016 - Den alsidige og prisbelønnede Trio Alpha
Program:

Worldmusic og Goldberg-Variationer af J.S Bach

Medvirkende: blokfløjte-virtuosen Bolette Roed, som flere gange er blevet nomineret til Nordisk Råds Pris; David Hildebrandt,slagtøj og Peter Navorro-Alonso, saxofon.​



 


    Første sæson: September 2015 - april 2016   Top

Den Danske Strygekvartet29. april 2016 - Den Danske Strygekvartet
Program:
Carl Nielsen:

Dansk Folkemusik:

Schubert: Strygekvintet

Den Danske Strygekvartet:

Fredrik Schøyen Slölin, cello; Frederik Øland, violin; Asbjørn Nørgaard, viola da gamba; Rune Tonsgaard Sørensen, violin 
og Jonathan Slaatto, cello

 


Trio Agafia, et lovende ungt ensemble18. marts 2016 Trio Agafia, et lovende ungt ensemble
Program:
Debussy: Trio nr. 1
Beethoven: Geistertrio i D-dur
Shostakovich: Trio nr. 2

Anna Egholm, violin; Jonathan Swensen, cello; Tony Nguyen, klaver







Winterreise
26. februar 2016 - Schuberts Vinterreise

med dansk sanger i topklasse

Program:
Schubert: Winterreise

Jakob Bloch Jespersen, baryton; Kristoffer Hyldig, klaver








Kammermusikalske mesterværker
27. november 2015 - Kammermusikalske mesterværker
Program:
F. Mendelssohn: strygeoktet

Schönberg: Verklärte Nacht
Axel Borup Jørgensen: Torso og Fragmenter

Ylva Larsdottir - Strygekvartetten
Helge Slaatto, violin; Jonathan Slaatto, cello; Anette Slaatto, bratsch; Bjarne Hansen, violin





Musik fra alle verdenshjørner30. oktober 2015 - Musik fra alle verdenshjørner

Program:

Værker af bl.a. Pär Moberg, Axel Borup Jørgensen, Beethoven, og brasilianske overraskelser
Helge Slaatto, violin; Anette Slaatto, viola; Frank Reinecke, kontrabas

den dansk/brasilianske trio Tresa Finado:

Pia Kaufmanas, fløjte; Torsten Borbye Nielsen, guitar; brasilianske percussionist Afonso Corrêa









Suyoen Kim - Annika Treutler
25. september 2015 - Koncert med internationale stjerner
Program:
Schubert: Sonatine D Dur
Schubert: Sonate A Dur
Janacek: Sonate
Cesar Frank: Sonate for violin og klaver
Suyoen Kim, violin;  Annika Treutler, klaver




 Top
Siden er sidst opdateret 20-08-2019